Doğum Eylemi

Doğum öncesi takip  anne ve bebeğini doğuma en iyi koşullarda hazırlar:

  • Gebeliğin komplikasyonları açısından yüksek risk taşıyan alt grupları tespit etmek için tüm gebelere uygulanan tarama programı
  • Gerçek risk altındakileri belirlemek için uygun teşhis yöntemleri
  • Yüksek riskli gebeliklerin yönetimi
  • Doğum ve bebek bakımı hakkında çiftlere yönelik eğitimsel hazırlık

Primer önlem, gebeliği tehdit edebilecek bir hastalık belirtisi ortaya çıkmadan gerekli adımları atmaktır.

Normal doğum, ortalama 37-40 haftanın tamamlanıp 2500 gram ve üstünde ağırlıklı, doğum ağrılarının kendiliğinden başlaması ve devamı sayesinde doğum kanalını aşarak, hiçbir müdahale yapılmaksızın (epiziyotomi, forseps, vakum, suni doğum sancısı gibi) başla gelen tek bir bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır. Bunun dışında olan bütün doğum şekilleri "müdahaleli doğum"olarak tanımlanır.

Doğumların %96'sında önde gelen kısım baştır. Baş gelişlerinin %1'inde başın geliş anomalileri ile karşılaşılır. Doğumların %1-3'ünde ise makad ve yan gelişler gözlenir.

Doğum en az 28 haftalık bir gebelik sürecinden sonra bebeğin rahim dışına çıkması olarak tanımlanır. Daha erken doğmuşsa, rahim dışında yaşama yeteneğini kazanmamış olduğu için bu durum düşük olarak adlandırılır. Ancak günümüzde gelişen tıp ve teknoloji sayesinde erken haftalarda doğan bebeklerin de yaşama olasılığı artmıştır.

Normal doğumda, bebek doğduktan en geç 30 dakika sonra plesanta ve zarları kendiliğinden rahimden dışarı atılır. Normal bir doğumda yaklaşık 300-500 ml kadar kan kaybı olur. Doğum için geçen süre 24 saatten daha az olmakla birlikte kaçıncı doğum olduğu ile de alakalıdır. Sağlıklı bir doğum eylemi fizyolojik bir olaydır.

Normal bir gebelik süresi son adet başlangıç gününden itibaren 280 gün ya da 40 haftadır. Beklenen doğum tarihi, "son adet tarihi + 7 gün - 3 ay" formülüyle de hesaplanabilir. Normal zamanında doğum 38-42. haftalar arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Gebelerin % 80'i beklenen doğum tarihine yakın günlerde doğurur.