Doğumda Sizi Neler Bekler?

Doğumu beklemek, hem anne adayı hem de tüm aile bireyleri için seyri ve sonu belli olmayan, planlanamayan bir süreçtir. Doğumun ne zamanı ne de süresi önceden belirlenebilir, bireysel özelliklere göre şekli ve süresi değişkenlikler gösterir. Bu tahmin edilemeyen süreç anne adayı ve tüm aile için de endişe kaynağıdır. Doğum bir ekip işidir ve bu ekibe hasta, doktor, yardımcı personel ve özellikle psikolojik destek anlamında yakın aile fertleri de dahildir.

Doğumu önceden planlamak, gebenin doğumda daha etkin bir rol almasına ve doğum sonrası bebeği ile duygusal ilişki kurmasına yardımcı olacaktır. Doğum ekibi, doğuma ayrıntılı olarak hazırlanmış olunmasından memnun kalacaktır.

 

Bebeklerin çoğu hastanede dünyaya gelir. Daha önce doğumu yaptıracak doktorla yapılan görüşmelerde, muhtemel doğum belirtilerini dikkate alarak öncelikli olarak gebenin doktoru ile iletişim kurulmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyarak belki bir süre daha evde beklemek mümkün olabilir, eğer zar yırtılmamış, yani su gelmedi ise! Su gelmesi durumunda hemen hastaneye gidilmelidir.

Hastanede doktor öncelikle doğumun hangi aşamasında olunduğunu öğrenmeye çalışacaktır. Doğum için başvurulduğunda 20 dakika gibi kısa bir süre ile annenin karnına bağlanan elektronik cihaz ile bebeğin izlenmesi artık tüm hastanelerde rutin olarak uygulanan bir yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken eğitimli kişilerce değerlendirmelerin yapılması, yanlış sonuç ve yorumlardan uzak durulmasıdır. Yanlış yorumlar gereksiz girişimlerin yapılmasına sebep olabilir.

Bebeğin pozisyonu da aynı zamanda değerlendirilir. Bebeğin yaşamsal fonksiyonlarında herhangi bir problem yoksa, kasılmalar düzenli gelmekte ise, bebeğin pozisyonu normal doğuma uygun ise (baş gelişi) ve rahim ağzı açıklığı başlamış ve yumuşama varsa hasta artık doğumhanede takibe alınır.

Genelde normal doğuma gelen hastalar doktorları tarafından doğum ağrısına karşı alabilecekleri uyuşturucular (Epidural ve lokal anestezi) hakkında, epizyotomi ve olası komplikasyonlarda (ilerlemeyen doğum, bebeğin kalp atımlarında ani düşmeler, doğum kanalındaki duruş bozuklukları, yoğun kanama hallerinde) acil sezaryene gidilebileceği hakkında bilgilendirilir.

Doğumhaneye girilip doğum için yatış kararı alındığında, genellikle acil durumlarda erken müdahale amaçlı damar yolu açılır ve aynı anda kan sayımı için tahliller alınır. Barsakların boşaltılması için bir lavman yapılacaktır. Daha önce hazırlığınız yok ise perine (genital) bölge temizliği (traş) yapılması da muhtemeldir.

Ülkemizde yaygın olarak gebeleri erken dönemde evde takibe alarak beslenmeleri ve gebelik egzersizlerini yöneten; anne- babayı doğuma hazırlamayı amaçlayaran, normal doğumu teşvik eden doğum koçları mevcuttur.