Doğumun Yaklaştığını Gösteren Belirtiler

Gebelik ve doğum birçok kadının endişe kaynağıdır.Genellikle korku, bilinmeyenle karşı karşıya kalma, normal seyrin dışında bir süreç yaşamak endişeyi daha da arttırır.

İlk kez doğum yapacak birçok kadının neyle karşılaşacağına dair bir fikri yoktur. %10 kadar gebe sonradan doğum başlangıcı ile olmadığı anlaşılan ağrılarla başvurur.

Doğum başlangıcı genellikle aşağıdakilerden herhangi biri ile beraberdir:

Kuyruk sokumundan başlayan alt karına doğru yayılan düzenli tekrarlayan karın kasılmaları : Genelde bu tür kasılmaların 5-10 dakikada bir olması halinde mutlak hastaneye başvurulmalıdır.
Kanlı veya mukuslu akıntı (nişan) gelmesi: Bu durum kesin bir doğum başlangıcı işareti değildir. Böyle bir akıntı haline kasılmalar eşlik ediyorsa, kadınlara evde kalmamaları önerilir.
Amniyotik sıvı boşalması ile membranların tırtılması: Suların gelmesi ile birlikte ağrı veya kanama olmasa dahi hemen hastaneye gidilmelidir, çünkü kordon sarkma riski doğabilir.

Gebenin bu belirteçler dahilinde doğumun hastanede değerlendirilmesinin hem anne hem de yenidoğan sağlığı için daha iyi olacağı mutlak vurgulanmalıdır. Doğum başlamamış olsa bile ağrı yapabilecek bir çok nedenler ciddi olabilir.

Doğum öncesi anne-baba eğitimi tüm anne adaylarına, bu süreç içinde hem rahatlamak hem de doğuma hazırlanmak (fiziksel ve psikolojik anlamda)  amaçlı önerilmelidir.