Gebelik ve beslenme

Gebelik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Hatta gebelik düşünüldüğünde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden gereği kadar alınmalıdır. Gebelik ile birlikte tüm bu besin maddelerinin günlük ihtiyacı artar. Gebelikte günlük 300 kilokalori daha fazla yani yaklaşık 2300 kilokalori alınması gerekmektedir. Gebelik öncesi üç ay ve gebeliğin ilk aylarında folik asit vitamininin kullanılması önerilir. İlk üç ayda bulantılar nedenli yeterli beslenemeyen hamilelere günlük multi-vitamin preperatları da önerilebilir. Gebelikte ortalama 10-12 kilo alınır. İlk üç ayda ortalama 0,5-1 kg alınabildiği gibi, hiç kilo artışı olmayabilir, fakat takipteki aylarda mutlak 0,5-2.0 kilo alınması normaldir.

Gebelik sırasındaki beslenme sıklığı 5-6 öğün olmalıdır. Sabahları iyi bir kahvaltı ile başlayan öğünler, gün içinde yoğun yağlı yiyeceklerden, karbonhidrattan, tatlı ve aşırı tuzlu besinlerden uzak, bol sıvı tüketimi ile devam etmelidir. Öğün araları sık ve az miktarda olmalıdır. Besin değeri olmayan, endüstriyel boya ve konserve maddeleri içeren gıda ürünlerinden uzak durmalıdır. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli, hamur işi, hazır gıda (fast food) ve sınırsız ekmek yerine vitamin ve mineralden zengin sebze ve meyveye ağırlık vererek beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Fazla tuz tüketiminden mutlak kaçınılmalıdır. Gebelikte diyet önerilmez, ancak son yıllarda gebelikte sağlıklı beslenmeyi teşvik eden diyet programları uygulanmaktadır. Özellikle vejetaryen gebelerde mutlak protein açıklarını kapatma amaçlı bir diyetisyen ile çalışmak gerekebilir.

Gebeliğin temel besinleri proteinden zengin, yumurta, balık, et, süt ürünleri ve baklagillerdir (fasulye, nohut, soya, mercimek). En sağlıklı protein yumurta ve balıktadır. Bu nedenle haftada 1-2 kez balık tüketilmelidir. Balık tüketiminde küçük derin deniz balıkları civa içeriğinin az olması nedenli ilk tercih olmalıdır. Ayrıca balıkta ve cevizdeki omega-3 içeriği bebeğin anne karnındaki beyin ve sinirsel gelişimi için çok önemlidir.

Gebelikte bol sıvı tüketimi çok önemlidir. Ortalama günlük 2-3 litre sıvı alınmalıdır. Çoğunlukta su, bir bardak çay veya kahve, günde bir soda, süt, sulandırılmış veya taze sıkılmış meyve suyu içilmesi gerekir. Gebelikte çay, kahve, asitli içecekler az miktarda tüketilmelidir. Bitki çaylarının alımında sakınca yoktur (nane, kuşburnu, zencefil, rezene, portakal, elma, ıhlamır, papatya, limon, yeşilçay, adaçayı) Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.  Gebelikte çiğ veya az pişmiş et ürünleri, pastörize edilmemiş süt ürünleri tüketilmemeli ve yeşillik olarak kullandığımız gıdalar bol su ile yıkanarak, tüketmeden önce sirkeli su içinde 15-20 dakika bekletildikten sonra tüketilmelidir.