Gebelik ve folik asit

Folik asit bir B grubu vitaminidir. Patates, taze sebze ve meyve, kepekli ürünler, baklagiller, ceviz, fındık, fıstık, yumurta sarısı, ay çekirdeği ve süt ürünleri bol miktarda folik asit içerir.

Hamilelik öncesi ve sırasında daha fazla folik aside ihtiyaç duyulur. Folik asit hamile kalmak isteyen veya gebe kalan tüm kadınlar için gerekli bir vitamindir. Vücudun günlük ihtiyacı 0.4mg/günlük.

Folik asit sağlıklı bebek için bir garanti değildir, anne ve bebek üzerine yan etkileri hakkında bir kanıt yoktur.

Hamileliğin ilk haftalarında anne karnındaki fetusta merkezi sinir sistemi gelişimi, daha sonra beyin ve omurilik oluşmaya başlar. Bu süreç önemlidir ki folik asit eksikliğine maruz kalmış gebelerde nöral tüp defekti olarak bilinen, omurgası açık bebekler, beyin dokusu dışarıda olan bebekler (anensefali) doğabilir. Hatta bir kez böyle bir sorun yaşamış annenin diğer bebeklerinde tekrar olasılığı artar. Bu nedenle folik asit kullanımı nöral tüp defektli çocuk sahibi olma olasılığını azaltır. Özellikle bu annelerde yüksek doz (5mg/gün) folik asit kullanımı önerilir.

Nöral tüp defektli bebeğe sahip olma riskinin zaten yüksek olduğu hastalık hallerinde (annenin şeker hastası olması, anti-epileptik ilaç kulllanması durumu, yakın akraba çevresinde bu tür bir özre rastlanmış olması) annenin yüksek doz folik asit kullanmasına gerek yoktur. Diğer herkes gibi günlük 0.4mg alabilir.

Folik asit kullanımı gebelik öncesi 4-6 hafta önce başlanır ve en az gebeliğin 10-12. haftasına kadar uygulanır.