Gebelik ve seyahat

Gebelik ile ilgili tıbbi bir neden yoksa seyahat etmekte bir sakınca da yoktur. Zorlanmadan seyahat etmenin en uygun zamanı 14-28 hafta arasıdır. 14 haftaya kadarki süreçte beslenme problemleri, kokuya hassasiyet veya olası bir vajinal lekelenme dahi iç huzurunuzu bozabilir.

Seyahatin en büyük riski komplikasyonun hastanın evinden ve bakım sağlayacak merkezlerden uzakta oluşma olasılığıdır. Bu nedenle seçiminizi, gebenin gereğinde her türlü müdahale yapılabilecek merkezler veya kliniklerin olduğu yerlere yapmanız, sizin ve bebeğiniz açısından daha sağlıklı olabilir.

5-6 saati aşmayan kısa karayolu seyahatleri, hem zamanlama hem de gereğinde ara verip konaklayabilme yönüyle en idealidir. 1-2 saatlik aralarla mola verip, kısa yürüyüşler yapmak en doğru olanıdır ki gebeler için uzun süre oturmak hiç kolay değildir. Seyahat süresince kemer bağlamak çok önemlidir. ACOG, gebelikte otomobil emniyet kemerleri için bir rehber hazırlamıştır: Buna göre gebeler doğru yerleştirilmiş 3 noktalı emniyet kemerini kullanmalıdır. Bel kısmından geçen kemer karının alt kısmından,  uylukların üstünden geçmelidir. Omuz kemeri göğüslerin arasından geçmelidir. Emniyet kemerinin anne karnındaki bebeğe hasar olasılığını arttırdığını gösteren bir kanıt yoktur. Oturduğunuz koltuğu mümkünse panelden en uzak mesafeye ayarlayın ve bel yastığı ile belinizi destekleyin.

Gebelikte hava yolculuğunun yasaklanmasına da gerek yoktur. Basıncı ayarlanmış uçaklarla hava yolculuğu yapmak beklenmedik riskler taşımaz. Gebe kadına her iki saatte bir kabinde dolaşması önerilir. Oturulan yerde ayakları daha rahat hareket ettirebilecek yerlerin seçilmesi, hareket olanağı ayakların şişmesini ve kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlayacaktır. Çok uzun yolculuklar öncesi mutlak bir muayeneden geçip, olası bir erken doğum riskini ekarte etmekte fayda vardır. Kontrollerdeki dedektörlü geçişlerden çekinmeye gerek yoktur.

Gebeliğin 3. trimester denilen 28 hafta sonrası dönem, hem seyahat konforu hem de olası beklenmedik travmalar nedenli seyahat için uygun olmayan dönemdir. Bu dönemde sizin ve bebeğinizin sağlık güvenliği yönünden, kendinizi daha emin hissettiğiniz ortamda olmanız en uygun yaklaşım olacaktır.