Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Gebelik isteği olup hamilelik için çabaları olan kadınlar, adet düzenleri normal ise (periyodik olarak 24-28 günler arası adet görüyorsa), adet gecikmesi ile yaptıkları idrar testinin pozitif olması durumunda doktora başvurmalıdırlar. İlk testin şüpheli pozitifliği (idrarda beta-HCG testini ölçen ikinci çizginin hafif pozitif olması hali) durumunda iki gün sonraki test tekrarı beklenebilir. Ancak kanda gebelik testi her zaman daha güvenilir ve kesin sonuçlar vereceğinden, hemen doktora başvurarak kan testi yaptırmak daha güvenlidir. Ayrıca ilk test sonrası, gebelik tespit edilse dahi, gebelik kesesini rahim içinde görene dek dış gebelik olasılığı düşünülmelidir. Bu da ancak takipteki kan testinde, beta-HCG değerinin yükselişine bağlı olarak değerlendirilir. Yapılan ultrasonda keseyi ve yolk kesesini birlikte görmek, dış gebeliği ekarte eder.

Takipteki ultrason bulguları gebeliğin son adet tarihi ile uyumunu belirler. Örneğin 5 haftalık bir gebelik kesesi olan gebenin kalp atımları ancak bir hafta sonra (6. haftada) görülebileceği için, bir hafta sonraki ultrasonda kalp atımı gözleniyorsa, o haftanın bulgusu beklentiyi destekliyorsa, o anki gebelik bulguları normaldir.

Normalde çiftlerin gebelik planladığı anda, gebelik oluşmadan önce doktora başvurmaları daha doğrudur. Gebelik öncesi tarama testleri yapılarak, gebelikten önce çiftlerde herhangi bir problem varlığı araştırılır. Gebeliğe hazırlık amaçlı beslenme, yaşam tarzı ile ilgili önerilerde bulunulur, daha önceki gebelik seyirlerine bağlı olarak gelişebilecek problemleri öngörme ve tedavi yolları hakkında bilgilendirilir, gebelik öncesi Folik asit başlama şansı doğar. Böylece annenin gebeliğe en sağlıklı şekilde başlaması sağlanır.