Gebelikte iş ve egzersiz

İş ve fiziksel aktivitenin gebeliğe etkileri önem arz eder.

Gebelikte tıbbi komplikasyonların yokluğunda ortalama bir fiziksel aktiviteye sahip gebe, bu aktiviteyi gebelik ve gebelik sonrası dönemde koruyabilir.

Gebelikte haftada en az 2-3 kez düzenli egzersiz önerilebilir. 14 hafta sonrası sırt üstü pozisyondaki egzersizler önerilmez. Uzun süreli hareketsiz ayakta kalmak erken doğum riski yönünden sakıncalıdır.

Kadınlar gebelikte egzersiz sırasında yetersiz oksijen durumlarına karşı duyarlı olmalıdır. Anne adayının şikayetlerine göre egzersiz yoğunluğu ayarlanmalıdır. En hafif bir karın travması oluşturabilecek egzersizlerden kaçınılmalıdır.

İlk trimesterde egzersiz yapan kadınlar yeterli sıvı alımına, uygun giysiler giymeye ve yeterli besin almaya özen göstermelidirler.

Gebelik boyunca egzersiz kontraendikasyonları, yüksek tansiyon, erken doğum riski, vajinal kanamalar, rahim ağzı yetmezliği ve bebeğin gelişme geriliğidir.

Zor ve yoğun bir iş, genelde erken doğumu tetiklemekle birlikte, 32 haftadan sonra yoğun çalışmaya devam eden kadınlar daha düşük kilolu bebekler doğurmaktadırlar.