Gebelikte Vajinal Enfeksiyonlar

Gebede vajinel enfeksiyon bulgularının yarısından vajinel bakteryel enfeksiyonlar sorumludur. Bunlar sıklıkla Gardnerella vaginalis, Trikomoniazis, Kandidiazis (mantar) türleridir.

Tüm vajinel enfeksiyonların ortak yanı, suların erken gelmesine, erken doğum ağrılarının başlamasına, erken doğuma ve doğum sonrası rahim içi enfeksiyonlara sebebiyet vermeleridir.

Genelde vajen içinde lokal enfeksiyon nedenli yoğun , pis kokulu (balık kokusu), rengi koyu sarıdan yeşile ve bazen kanlı olabilen akıntılar gözlenir, buna kaşıntı, yanma ve kızarıklık eşlik edebilir. Gebelerde vajen içi laktobasillerin azalması, vajen pH değerinin artmasına neden olur ve vajinitlere zemin hazırlar. Öykülerinde  erken doğum eylemine müsait gebeler mutlak tedavi edilmelidirler.

Gebelikte ayrıca rahim ağzı enfeksiyonları da sık görülür. Bunlar cinsel yolla da bulaşabilen Gonore (bel soğukluğu) , HPV virüs türleri (siğiller) ve Klamidya enfeksiyonları olabilir. Tedavileri mümkündür. HPV virüs tespitinde HPV tiplemesi ve Pap Smear testi , gereğinde kolposkopik araştırma yapılır, gebelik sonrası yakın takip gerektirir.