Gün Aşımı Gebelik

Gebelik süresinin 294 gün yada 42 haftayı aşması halinde zaman aşımı gebelikten bahsedilir. Sıklığı %5-10 kadardır.

Olguların çoğunun neden belli değildir. Gebelik yaşının hesaplanmasında Son Adet Tarihi (SAT) erken ultrasonografinin doğru şekilde kullanılmasıyla bu sıklık %2'ye düşer. Zaman aşımı gebelikte makrosomi (iri bebek) sıklığı artmıştır. Bu da bazı problemleri beraberinde getirir. Örneğin, doğum kanalı yaralanması, omuz takılması, müdahaleli doğum (vakum, forseps ve sezeryan ile doğum) olasılığı artar.

Gün aşımında, bebeği bekleyen en önemli risk, plasentada  dolaşım bozulmasına bağlı olarak oksijen ve besin maddelerinin yeterince taşınamaması sonucu fetal distres gelişimidir. Oksijenlenmenin azalması sonucu fetusun ilk tepkilerinden biri, hareketini kısıtlaması ve oksijen kullanımını azaltmaktır. Bebek hareketleri de bir sağlık göstergesidir.

Zaman aşımı gebelerde suyun azalması, plasentanın kireçlenerek bebeğe giden kan akımında değişiklikler, fetal kalp ritmi bozuklukları ve bebeğin anne karnında dışkısını boşaltması (mekonium) durumu, anne karnında veya doğum sonrası ölümlere neden olabilir. Bebek doğmadan amniyon sıvısı içine yaptığı bu ilk dışkı  doğum sırasında ve hatta anne karnında bebeğin akciğerlerinin mekonyumla dolmasına neden olur. Mekonyum aspirasyonu denen bu durum, bebekte ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bu nedenle 41. Hafta sonunda fetal iyilik hali daha yoğun takibe alınmalı, hatta birçok Avrupa ekolünde olduğu gibi gebeler klinik takipte, tahmini gebelik haftası güvenilirse ve serviks (rahim ağzı) uygunsa doğum indüksiyonu başlatılarak doğurtulmalıdırlar.