Hafta hafta gebelik takibi

Gebelik haftaları son adet tarihinin ilk gününden başlayarak hesaplanır. Gebelik kesesi rahim içinde görüldüğünde gebelik 4 haftalık denebilir. Bu durum düzenli adet görenler için geçerlidir. O yüzden 4 haftadan öncesinde rahimde bir gebelik veya bebek varlığından söz edilemez. Gebeliğin tespiti sadece kanda bakılan beta-HCG testi ile yapılır. Döllenmenin hemen sonrasında bebek tek hücreli bir zigottur ve mikroskopik boyuttadır. Yumurtlama ve döllenme adet sonrası 2 hafta sonra gerçekleştiğinde ve 3. ve 4. haftalarda rahime ulaşarak tutunan embriyo keseciği, 5.-6. haftada yapılan ultrasonda gözlenebilir. Bu nedenle gebelik haftaları 4. haftadan itibaren  sayılır, 1, 2 veya 3 haftalık gebelikten söz edilemez.

Plasenta oluşmuş ve hormon salgılamaya başlamıştır. Plasenta, bebeğin beslenmesini ve gelişmesini sağlar. Gebenin göğüslerinde hassasiyet, şişkinlik, yorgunluk hali olabilir. Gebe hissetmese de rahim büyümeğe başlamıştır. Hazımsızlık, sabahları mide bulantısı ve sık idrara gitme şikâyetleri olabilir. Yiyeceklere karşı hassasiyet başlayabilir. Annede duygu değişiklikleri olabilir. İstenilen gebeliklerde dahi korku, endişe ve sevinç aynı anda yaşanabilir. "Gebeliğe ve anneliğe hazırmıyım?" endişesi duyulabilir. Bunlar normaldir.

 

2 Aylık Gebelik (4.- 8. Haftalar Arası Dönem)

Bebeğin 5-8. Haftalarda Gelişimi:
Bebek büyümekte ve değişmektedir. Gebeliğin 5-8. haftalarında, bebeğin hücreleri farklılaşır ve özel fonksiyonlar üstlenmeye başlar. Hücrelerin bu farklılaşma olarak adlandırılan süreci, farklı türdeki hücre gelişimi için önemlidir.

5 Haftalık:

5 haftalık iken bir hücre topluluğundan oluşan bebek artık embriyo olarak adlandırılır. 5. haftadan itibaren vücut yapısı oluşmaya başlar. Embriyo üç tabakadan oluşur. Tüm dokular ve organlar bu tabakalardan gelişir. En üst tabakadan bebeğin beyin, omurilik, omurilik sinirleri ve omurgası (nöral tüpü) oluşurken, kalp ve dolaşım sistemi embriyonun orta tabakasından şekillenir. 5. haftanın sonunda kan hücreleri ve kan damarları oluşur.

Döllenmeden 21-22 gün sonra kalp atımları başlar. Ancak ne anne adayının ne de doktorun bu kalp atımlarını duyması mümkün değildir. Yalnızca ultrasonla 5. hafta sonunda ve altı haftalık iken kalp atım hareketleri izlenebilir. Artık kan dolaşımı da başlamıştır.Dolaşım sistemi ilk fonksiyon gören organ sistemidir.
5. haftada iç tabakadan akciğerler, bağırsaklar ve idrar kesesi gelişir. Diğer organlar bu yapıların gelişiminden sonra şekillenecektir. Gebeliğinizin 5 haftasında embriyo yaklaşık 1.5 mm.'dir.

6 Haftalık:

6. haftada bebeğinizin boyutları yaklaşık üç kat artar. Temel yüz yapıları gelişmeye başlar. Gözler ve iç kulağın öncüleri olan yapılar ile dudaklar, boyun ve alt çene gelişir. 6. haftada nöral tüp tamamen kapanır. Beyin hızla büyür ve yeni oluşan başı doldurur. Bebeğin bağ dokusu, omurları ve kasları oluşur. Kol ve bacaklarındaki küçük kemikler görülebilir. Gebeliğinizin 6. haftasında bebeğiniz yaklaşık 3 mm'dir.

7 Haftalık:

Bu haftada, iki atardamar ve geniş bir toplardamar içeren ve annenin eşi (plasenta) ile embriyo arasındaki besin ve oksijen bağını oluşturan göbek kordonu belirginleşir. Besinlerden ve oksijenden zengin kan, plasentadan bebeğe tek olan toplardamar ile geçer ve atardamarlarla plasentaya geri döner.
Ayrıca bebeğin beyin omurilik sıvısının dolaşımı için beyin boşluklarının ve yollarının oluşumu başlar. Bu haftada yüz hatları daha çok belirginleşir. Ağız yapısı, küçük burun delikleri, kulak yapıları gözün lens yapısı oluşur. İç kulak orta ve dış kulakla birleşir.
Bu haftada bebeğin kol, bacak, el ve ayakları şekillenir. Parmaklar henüz şekillenmemiştir. Kol tomurcuğu, el ve ön kol bölümlerine ayrılır. Gebeliğin 7 haftasında embriyo yaklaşık 8.5 mm'dir.

8 Haftalık:

Bebeğinizin el ve ayak parmakları, kol ve bacaklar daha uzun ve tanınabilir görünümdedir. Dizler, dirsekler ve bilekler açıkça görülebilir. Bu haftada göz kapakları da oluşmaya başlar, üst dudak, burun ve kulaklar belirginleşir.
Sindirim kanalı gelişimini sürdürür. Kalp fonksiyonları ve dolaşım artık tam gelişim gösterir. Artık bebeğin kalp hızı dakikada 150 kez kadardır. Gebeliğin 8. haftasında bebeğiniz yaklaşık 12.5 mm'dir.

Gebeliğin ilk 8-10 haftası dış etkenlere karşı en hassas dönemdir. Çünkü bu dönemde organlar ve sinir sistemi gelişir. Bu sürede bebeğin gelişimini negatif etkileyen zararlı etkenler embriyoya ciddi hasar verebilir.

Bu dönemin en önemli dış etkenleri:

Bilinçsiz ve kontrolsüz alınan ilaçlar, sigara, alkol, kimyasallar, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, röntgen ışınları (tanısal amaçlı kullanılan düşük doz radyasyon/X ışınları ciddi tehlike oluşturmaz), dengesiz ve kötü beslenme (bulantı veya kusma nedenli).
Ayrıca gebelik öncesi günlük 400 mikrogram olarak başlanan Folik Asit alımı spina bifida ve nöral tüp defekti riskini en aza indirgeyebilir.
Gebeliğin 5-8. haftalarında annede bulantı, kusma, mide yanması, halsizlik, uykusuzluk, sık idrara çıkma gibi yakınmalar sık görülür. Bulantı-kusma gebeliklerin %70'ini etkiler. Bu durum 14. haftaya kadar devam edebilir ve normal gebelik seyrinde sık gözlenir.  Bu şikayetler vücutta artan gebelik hormon düzeyleri ile ilgilidir. Artan kan miktarı ve genişleyen kan damarları kalbin daha hızlı atmasına ve kuvvetinin artmasına sebep olur. Bu durum halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir.
Artan östrojen ve progesteronla göğüsler büyür, göğüslerde gerginlik, hassasiyet, dolgunluk hissedilebilir.
İlk gebelik ise bu haftalarda rahim bir armut büyüklüğündedir. Zamanla rahim bebeği taşımak üzere büyüyecek, normal hacminin yaklaşık 100 katına ulaşacaktır. Rahmin büyümesi idrar torbasına basıyı arttırır ve bu da sık idrara çıkmanıza sebep olabilir.
Vajinal kanamanın en sık olduğu dönem yine ilk 12 haftadır.
Tüm gebeliklerin yaklaşık % 40'ında vajinal kanama gözlendiği gibi, yine ilk 12 haftada düşük oranları daha yüksektir.

 

3 Aylık Gebelik (Birinci Trimester)

(9.-12. Haftalar Arası Dönem)

9 Haftalık:

Bebeğin vücudu şekillenmeye başlar. Baş kısmı ultrasonda vücudun geri kalan kısmına göre daha büyüktür. Eller, ayaklar, parmak ve tırnaklar, sindirim sistemi ve iç genital organlar bu haftada hızla gelişir. Bebek hareketleri ultrasonda gözlenmeye başlar fakat anne adayı bunları hissedemez.

10 Haftalık:

Bu haftada bebeğin hayati organları gelişir. İskelet gelişimi ile birlikte dişler gelişimi başlar. Beyin gelişimi hızla devam eder. Erkek bebeklerde testislerin oluşumu ile erkeklik hormonu olan testosteron üretimi başlar ki bununla dış genital organ gelişimi tetiklenir.

11 Haftalık:

Bu haftanın sonunda cinsiyet farklılaşması ile bebek son halini alır. Fakat ultrason kesin cinsiyet tayini için erken olabilir. Kulaklar gelişir ve iç organ gelişimi hızla devam eder, hatta birçoğunun kısmi fonksiyonları başlar. Karaciğer, böbrek, akciğerler ve beyin gibi organlar aktifleşir. Böbrek fonksiyonları ile birlikte bebeğin kesesindeki sıvı (amnios mayii) dolaşımı başlar. Kaslarda kasılmalar başlayabilir.

 

12 Haftalık:

Bu haftada artık yüz hatları netleşir, el ve ayak tırnakları gelişimini tamamlar, vücut sıvılarını yutma, absorbe etme ve boşaltma yeteneği oluşur. Beyindeki hipofiz bezinden  hormon üretimi başlar. Karaciğer ve pankreas fonksiyonları ile birlikte insülin salınımı başlar. Ses telleri de bu haftada oluşur.12. hafta fetusun hemen hemen gelişimini tamamladığı dönemdir. Bundan sonra büyüme dönemi başlar. Bu haftada bebeğin boyu 60 mm'ye ulaşır.

12. hafta ilk trimester olarak adlandırılır ve bu haftada prenatal tanı testleri yapılır (Down sendromu taraması/ikili tarama testi). Ultrason ile ense kalınlığı taraması ve fetusun ilk ayrıntılı ultrason  taraması yapılır (fetusun bu haftadaki görsel ve fiziksel taraması). Doppler ile kalp atım hızı değerlendirilir.

 

13 Haftalık (İkinci Trimester)

Artık ikinci üç aylık dönem ((ikinci trimester) başlamıştır. Bebeğin boyu 8-10 cm., kilosu ise 16-20 gr.'dır. Bebeğin yüzü insana benzemeye başlamıştır. Gözler, burun ve kulaklar artık gelişimini tamamlayıp yerlerini almışlardır. Bağırsakları karın boşluğunda yerleşmiştir. Plasenta devreye girmiş ve anne ile bebeğin arasında besin, oksijen hormon iletimini  üstlenmiştir. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir. Bebek içinde bulunduğu amniyon sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır.

 

14 Haftalık:

Bebek ve anne adayıhızla büyür. Artık gebelik dikkat edildiğinde görülebilir. Bebeğin boyu 9-11 cm., ağırlığı ise 40-45 gr.'dır. Bebek 14. haftada gözlerini kısabilir, yüz kaslarını kullanabilir, çişini yapabilir ve baş parmağını bile emmeye başlayabilir. Bebeğin cinsel organ gelişimi tamamlanmış ve cinsiyete göre üreme organları karın boşluğunda yerini almıştır. Çok gelişmiş ultrasonografi cihazları ile bu hafta cinsiyet belirlemek mümkün olabilir. Tiroid bezi gelişmiş ve tiroid hormonları salgılanmaya başlamıştır. Böbrekler idrar üretmeye başlar ve doğuma kadar içinde yaşadığı amniyon kesesine idrarını boşaltır. Fetus artık daha hareketlidir, dışarıdan yapılan uyarılara cevap olarak yer değiştirebilir. Saçları oluşmaya başlamıştır. Bu haftada boyun uzar, çene belirginleşir. Artık bebek bir parmak izine sahiptir. Derisi çok ince ve şeffaftır.

 

15 Haftalık:

Vücutta genel bir tüğlenme artışı başlar. Laguno adı verilen küçük tüğler tüm vücudu sarar. Saç, kaş ve kirpik oluşumu başlar. Uzuvlarında uzama devam ederken hareketleri daha sık ve belirgindir. Vücut orantısı artık değişmiş, gövde başa göre daha uzamıştır. Cilt halen ince ve şeffaftır ve tüm yüzeyel damarlar gözlenebilir. Henüz duyma duyusu gelişmemiş, dilinde tat tomurcukları gelişmiştir. Boyu 10 cm. ağırlığı ise 65-70gr.'a ulaşmıştır.

 

16 Haftalık:

Bebeğin baş-popo uzunluğu 11-11,5 cm., ağırlığı ise 100 gr.'dır. El ve ayak tırnakları tamamen oluşmuştur. Gözleri yüzüne doğru yerlerini almıştır, bacakları ve kolları artık daha uzun ve hareketlidir. Sinir sistemi gelişimi hemen hemen tamamlanmıştır. Dolaşım sistemi çalışmaya başlamıştır. Kulakları tam yerindedir. Cinsiyeti artık ultrasonla rahatlıkla gözlenebilir. Bazı durumlarda bebeğin pozisyonuna bağlı olarak bebeğin cinsiyeti görülemeyebilir. Kalp atışları anneye göre 2 katı kadar daha hızlı atar ve kalbi günde 10 litreden fazla kan pompalar.

 

17 Haftalık:

Baş-popo uzunluğu 12-13 cm. ağırlığı ise 140 gr. civarındadır. Kıkırdak yapısı kemiğe doğru dönüşmeye başlar. Göbek kordonu giderek kalınlaşır. Cilt altı yağ dokusu artar. Refleksleri iyice artmıştır. Bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvı bebek tarafından yutularak akciğerler ve mide barsak sisteminden dolaşıma geçer ve böbrek yoluyla idrar olarak tekrar amniyon kesesine atılır. Bebeğin karaciğeri kan yapımına başlar. Artık bir ayak izi vardır.

 

18 Haftalık:

Gelişim hızla devam ederken bebek büyür ve kilo alır. Boyu (baş-popo uzunluğu) 12,5-14 cm.'dir. Ağırlığı ise ortalama 200-220 gr.olabilir. Artık kol ve bacak hareketleri daha belirgindir ve anne adayı tarafından fark edilebilir. Mekonyum denilen barsak içi dışkı oluşmaya başlar fakat doğuma kadar atılmaz. Kulak kemikleri ve sinir uçları ile duyu hissi gelişmeye başlamıştır. Annenin kalp atışlarını, göbek kordonundan kan akım seslerini ve dışarıdan gelen yüksek seslerden etkilenebilir. Kıkırdak dokular kemikleşmeye başlar. Tat duyusu gelişir. Esneme, gerinme gibi hareketleri artmıştır. Yutkunabilir, hıçkırabilir.

 

19 Haftalık:

Baş-popo uzunluğu 14-15 cm., ağırlığı ise 250-270 gr. civarındadır. Damak yapısı ve süt dişleri oluşur. Bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta bebekle birlikte büyümeye devam eder. Kafa derisindeki saçları artmaya başlar. Bebeğin vücudu, anne karnındaki koruyuculuğunu arttıran, balmumuna benzeyen kaygan, yağlı bir tabaka ile kaplanır (verniks kazeoza).  Üreme organları (kız bebekte vajen, rahim ve tüpler ile erkekte dış genital organlar) hızla gelişmeye devam eder.  Sinir uçları artık tamamen gelişmiştir. Belirli aralarla uyuma düzeni oluşur.

 

20 Haftalık:

20. hafta yolun yarısı demektir. Bebek bu haftada 15-16,5 cm. boyunda, 300-320 gr. ağırlığındadır. Bebek artık sesleri duymaya başlar, uyarılara tepkilidir. Daha fazla hareket eder, döner ve ektremite hareketleri daha güçlüdür. Kalp atışları hızlanır. Erkek bebeklerde testisler karın boşluğundan torbalara doğru inmeye başlar. Kız bebeklerin yumurtalıklarında  daha sonraki yıllarda kadının doğurganlığını etkileyebilecek yaklaşık 6 milyon yumurta hücresi vardır. Kasları daha güçlü ve aktiftir.

 

21 Haftalık:

Bu haftaki baş-popo uzunluğu 18 cm., ağırlığı ise 370-390 gr.'dır. Büyüme ve uzama dönemi yavaşlamaya başlarken, kilo artışları hızlanır. İç organlarındaki gelişme hızla devam eder. Kalıcı dişler oluşmaya başlar. Kaşları, kirpikleri ve göz kapakları, kız ise vajinası oluşmaya başlar. Cilt altı yağ dokusu artarken cilt opaklaşır, şeffaflığını kaybeder. Kemik iliği 21. haftada oluşmaya başlar ve beyaz küre atışı ile bebeğin savunma mekanizması gelişir. Barsaklarda şeker emilimi başlar. Fakat bebeğin beslenmesi tamamen plasenta tarafından karşılanır. Dışarıdan gelen sesleri (müzik) ve yoğun ışığı hissedebilir. Anne dinlenme modunda iken daha çok hareket eder, anne hareket halinde iken ise genellikle uyur.

 

22 Haftalık:

Artık bir küçük insan görünümündedir. Baş-popo uzunluğu 19 cm., ortalama 430-450 gr. ağırlığındadır. Bebeğin hareketleri artık dışarıdan da hissedilir. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağ gittikçe artar. Anne bebeğini sevebilir, hatta konuşabilir ki dokunmaları hissedebilecektir. Vücut daha orantılıdır. Göz kapakları ve burun delikleri gelişimini tamamlar. Kırmızı kan hücreleri yapımı başlar. Safra kesesi ve karaciğeri fonksiyone olup pankreas gelişmini sürdürür. Kaş ve kirpikleri tamamen oluşmuştur. İç genital organlar her iki cinste yerlerini alırlar.

 

23 Haftalık:

Bu haftada baş-popo uzunluğu 20 cm. ve ağırlığı 500-530 gr'dır.

20'li haftalardan itibaren Renkli Doppler Ultrasonografi; ses enerjisinden yararlanılarak gerçekleştirilen, radyasyon içermeyen, güvenilir bir inceleme yöntemi ile kalpte ve bebeğin görsel gelişiminde yapısal bozukluk olup olmadığı detaylı  araştırılabilir. Kalbinin ultrasonografide en iyi değerlendirildiği haftalar 22.-24. haftalar arasıdır.

El, ayak, kol ve bacaklarını düzenli olarak hareket ettirebilir ve bu dışardan da rahatlıkla hissedilebilir. Kaslar gittikçe güçlenir. Orta kulak kemikleri sertleşmiş, tırnakları tamamen gelişmiştir. Pankreas daha düzenli insülin salgılar. Göz pigmenti de oluşmuştur. Akciğerlerindeki kan damarları hızla gelişir. Surfaktan olarak bilinen ve akciğerlerin fonksiyonunu sağlayan madde gelişmeye başlar. Gelişim takibinde anne rahmini besleyen damarların kan akımının normalliği doğacak bebeğin gelişimini direkt etkiler. Bu durumda doppler ultrason ölçümleri yol göstericidir.

 

24 Haftalık:

Bebeğin baş-popo uzunluğu 21 cm., ağırlığı ise 600-630 gr. kadardır. Erken doğum halinde yaşam şansı gittikçe artar. Hızla kilo almaya devam eder. Hareketleri daha güçlüdür. Bağışıklık sisteminin temel ögeleri olan beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) oluşmaya başlamıştır. Denge organımız iç kulak tamamen gelişmiştir. Duyma yeteneği iyice artmıştır. Artık ses çeşitlerini rahatlıkla ayırt edebilir. Hızlı göz hareketleri başlar. Bebeğin hareketleri artık daha fazla hissedilebilir. Ter bezlerinin oluşumu başlar.

 

25 Haftalık:

Bu haftada baş-popo uzunluğu 22 cm., kilosu ise 730-750 gr. Civarındadır.  Artık yeni doğan görüntüsü vardır. Omurilikteki sinir sistemi oluşumu tamamlanır. Akciğerlerdeki kan damarları gelişir. Amniyon sıvısını akciğerlerinin içine alıp vererek nefes alır ve bu esnada sıklıkla hıçkırabilir. Dışardan gelen yüksek seslere tepki verebilir. Bu haftada süt dişleri gelişir. Tat alma hissi iyice gelişirken cildi de düzgünleşir. Tutma refleksi gelişmiştir.

 

 

26 Haftalık:

Bebeğin baş-popo uzunluğu 23 cm., ağırlığı ise 850-900 gr.dır. Aktivitesi gittikçe artar. Bu haftadaki bebekler dokunmaya ve temasa cevap vermeye başlar. Beyin fonksiyonları tamamlanmıştır. Saçlar, kirpikler, kaşlar ve tırnaklar uzamaya devam eder. Artık gözlerini kırpıştırmaya başlamıştır ve optik sinirin gelişimi ile dışarının karanlık veya aydınlık olduğunu farkeder. Kulaklarındaki sinir sistemleri daha da gelişmiş ve hassastır. Anne ve babasının sesini duyabilir. Akciğer gelişimi hızla devam eder. Surfaktan yapımı henüz yetersiz olduğu için akciğerler tamamen gelişmemiştir.

 

27 Haftalık:

Bu haftada bebeğin baş-popo uzunluğu yaklaşık 24 cm'ye, boyu yaklaşık 34 cm'ye, ağırlığı ortalama 900 gr'a ulaşmıştır. Beyin fonksiyonları ve retina gelişimi tamamlanırken, akciğer gelişimi devam eder. Bebeğin seslere, aydınlık ve karanlığa daha duyarlıdır. Hareketleri de alanının daha geniş olmasına bağlı olarak yoğundur.  Artık bir hafta sonra sekizinci ay başlayacaktır.

 

28 Haftalık:

28. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 1000 gram kadardır.
28. haftada kaş ve kirpikler tamamen oluşmuştur, saçlar uzamaya devam eder. Göz kapakları daha fazla açılır. Bebeğin kilo alımı devam ederken yağ ve kas dokularında artış olur. Bebek artık doğsa bile akciğerleri nefes alıp verme kabiliyetine erişmiştir ancak yine de bu haftalarda doğan bebeklerin bir kısmında solunum sıkıntısı yaşanabilir.

 

29 Haftalık:

29. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 39 cm, ağırlığı 1150 gram kadardır.
Bebeğin beyni artık solunum, vücut ısısı gibi yaşamsal olayları kontrol edebilecek kadar gelişmiştir. Cilt altında yağ dokusu artmaya devam eder. Gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Kafasını ışık gelen tarafa doğru çevirebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını gerçekleştirebililecek yapıdadır. Bebeğin amniyon mayisine katılan günlük idrar miktarı yarım litreye ulaşır.

 

30 Haftalık:

30. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 38-40 cm, ağırlığı 1300 gram kadardır. Bebek büyümeye devam eder. Akciğerleri bu haftada oldukça gelişmiştir ve düzensiz soluma refleksleri ultrasonda gözlenebilir. Duyuları tamamen gelişmiştir, ışık, ses, tat ve kokuyu algılayabilir. 30. haftada bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretebilecek kabiliyettedir. Tırnakları uzamaya devam eder, gözlerini açıp kapatma hareketleri yapar. Bebeğin kalıcı dişleri gelişmiştir ve damakların altında bulunur.

 

31 Haftalık:

31. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 40-41 cm, ağırlığı 1500 gram kadardır. Bu haftalarda bebeğin kilo alması boy uzamasından daha fazla olur. Bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi hemen hemen tamamen geliştir. Bebeğin cilt altına beyaz yağ depolanmasından dolayı cilt rengi yenidoğan pembeliğindedir.

Bebeğin beyni ve kemikleri hızla olgunlaşmaya devam eder. Bu haftalarda her zamankinden daha fazla kalsiyuma gereksinim duyulabilir, gerekli durumlarda kalsiyum takviyesi yapılabilir. Bebek, özellikle bu haftalarda daha hareketlidir. Bunun nedeni ise amniyon sıvısının fazla olmasıdır. 32. haftadan itibaren yeri giderek azalacağından hareketleri de azalacaktır.

 

32 Haftalık:

Bu hafta bebek yaklaşık 1800 gram ağırlığında ve 42 cm. kadardır. Bebeğin pozisyonu yeri daraldıkça bacakları bükülmüş, ayakları çapraz ve boynu öne doğru bükülmüş bir şekildedir. Kas dokusu henüz tam gelişmiş değildir. Bu haftada hareketlerinin iyice arttığını gözlemlenir. Bebeğin hareketleri iyilik halinin bir göstergesidir. Bebeğin büyüme hızı azalır. Gelişimine en büyük destek de vitamin ve mineral destekli iyi bir beslenmedir.

 

33 Haftalık:

Bu hafta yaklaşık 2000 gram ağırlığında, 43 cm. kadardır. Artık duyabilir, hissedebilir ve görebilir. Baş çapı eskiye oranla daha hızlı büyür. Bu haftalarda bebeğin akciğerleri gelişimini ve olgunlaşmasını neredeyse tamamlamıştır. İlk gebeliklerde fetüs artık doğum pozisyonunu alır.

Amniyon sıvısı bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşır. Bu sıvı bebek tarafından yutularak ya da cildinden emilerek kana geçer. Eksilen sıvı ise bebeğin idrar yapmasıyla tamamlanır.  Bebeğin sıvısının azalması ciddi sorunlar doğurabilir, bu sebeple her ultrason değerlendirmesinde bebeğin gelişimi yanı sıra amniyon sıvısı da değerlendirilmelidir.

 

34 Haftalık:

Bebek yaklaşık 2275 gram ağırlığında, baş-popo uzunluğu 32 cm. olup toplam uzunluğu 44 cm.'dir. Bebeğin saçları daha sıklaşır. Solunum egzersizleri artarak devam eder. Yani artık gözlerini uyurken kapatıp uyanıkken açık tutar. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Kafa kemikleri yumuşaktır ve tamamen birleşmemiştir, bu durum doğum kanalındaki geçişte esnekliğini sağlar. Bebeğin bağışıklık sistemi gelişimini sürdürür.

 

35 Haftalık:

Bebek yaklaşık 2.5 kilo ağırlığına ulaşmış, baş-popo uzunluğu 33 cm. olup toplam uzunluğu da 45 cm.' dir. Bebek yağ depolamaya devam eder. Anne haftada yaklaşık 350-500 gr alırken, bebek anneni her hafta aldığı kilonun yarısı kadar kilo alır (180-250 gr). Artık yeri daraldığından hareketleri kolay olmayıp, en hafif hareketleri dahi anne tarafından daha kolay algılanacaktır. Bebek artık bu haftadan sonra doğuma hazırdır.

 

36 Haftalık:

Bebek yaklaşık 2750 gram ağırlığında ve 45-46 cm.'dir. Bebek kilo almaya ve uzamaya devam ederken, yüzünün tüm karakteristik özellikleri oluşmuştur. Emme refleksi ultrasonda gözlenebilir. Bebeğin kafatası tamamen şekle girmiş ancak henüz sert değildir. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamıştır. Hareketleri gittikçe azalır. Baş doğum kanalına yönlenebilir. Amniyon mayiinde azalma olabilir. Artık her an doğumu bekleme zamanıdır.

 

37 Haftalık:

Bebek yaklaşık 3 kilo ağırlığında, baş-popo uzunluğu 35 cm. olup toplam uzunluğu da 47 cm.'dir. Artık bebek doğum için yeterli olgunluğa ulaşmış durumdadır fakat büyüme ve gelişimini durdurmuş değildir. Bebeğin her geçen gün ortalama 25-30 gram arasında kilo almaya devam eder. Beyni ve sinir sistemi gelişmesini sürdürür. Diş etleri de olgunlaşmasını tamamlayarak sertleşmiştir. Hareketleri daha az olsa da daha kuvvetlidir.

 

38 Haftalık:

38. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 50 cm, ağırlığı 3000 gram kadardır.
Otuzsekizinci haftada bebeğin kafa çevresi ve karın çevresi eşittir. (Daha erken haftalarda kafa karından büyük olur.)  Bu haftalarda bebek kilo almaya devam eder.

 

39 Haftalık:

Bebeğin baş- popo uzunluğu 38 cm'e, toplam uzunluğu 48 cm'e ulaşmıştır. Ağırlığı 3400 gram'dır. Yeri iyice daralmaya başlar. Hareketler daha az hissedilir. Ama sağlıklı bebekler günde en az 10 defa hareket etmelidir. Bir önceki haftadan dökülmeye başlayan tüyler (lanugo), sudan koruyucu tabakası (verniks cazeoza) da suyla beraber yutulur. İlk dışkısı (mekonyum) barsaklarda birikmeye başlamıştır. Koyu siyah renkli ve jölemsi kıvamdadır. Bebek bu dışkıyı genellikle doğumdan sonra 24 saat içinde yapacaktır. Nadiren günü geçmiş bebekler veya strese girmiş bebekler doğum öncesi anne karnında dışkısını (mekonyum) yapabilir. Bu bebek için risk teşkil edebilir.

 

40 Haftalık:

40. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51-52 cm, ağırlığı 3400 gram kadardır.
40. hafta normalde doğum zamanıdır. Bebeklerin bir kısmı kırkıncı hafta dolmadan doğmuş olsa da bir kısmı bu haftayı da geçer. Bu hafta içinde doğum yapma ihtimaliniz çok yüksek. Hamileliklerin çok küçük bir kısmı (%5'ten az) 40 hafta dolmasına rağmen doğurmazlar. Bunlar sıklıkla ilk hamileliklerdir.

41 Haftalık:

Hamileliklerin %5'inde 40 haftayı doldurmasına rağmen doğum gerçekleşmez. Bu duruma 'günaşımı' denir. Bu haftadan sonra ile birlikte kritik dönem başlar.Anne adayları günaşırı (bir gün ara ile) doktora baş vurmalıdırlar. Her kontrolde NST (non stres test) ve bebeğin sularının incelenmesi için ultrason yapılır. Plasentada (bebeğin eşi) yaşlanma gözlenebilir, bu durumda bebeğe giden kan da azalacağından bebeğin suyunda da (amniyos mayi) azalma gözlenebilir. Bu kontroller sırasında vajinal muayene ile rahim ağzı da değerlendirilir. Ayrıca doğuma yakın vajen içinin değerlendirilmesi (gereğinde vajen kültürü ile) ve pelvik (doğum yolu) değerlendirilmesi yapılabilir. Bu önemli bir durumdur. Anne adayları bebeklerinin hareketlerine şimdiye kadar geçen haftalardan çok daha fazla dikkat etmelidirler.

40 hafta + 7 günde hala doğum gerçekleşmemişse kadın doğum doktoru rahim ağzı açıklığını, bebeğin kalp atışlarını, bebeğin suyunun durumunu (amniyon mayii) değerlendirir. Bu değerlendirmelere göre bebeğin sıkıntıda olduğunu gösteren herhangi bir durum varsa doğumu başlatmak için gerekli medikal tedavi uygulanabilir.