Herpes Genitalis (Uçuk)

Herpes simpleks olarak bilinen büyük bir DNA virüsüdür. Cilt altından girerek sinirler boyunca göç eder. Çok bulaşıcıdır. ABD'de her yıl 20 milyonun üzerinde tekerarlayan olgu ortaya görülmüştür. ABD'de 150 milyona yakın insan bu virüsle savaşmakta olup virüsle enfekte kişilerin partnerlerinin %75'i hastalığı kapma durumundadır.

Aktif herpes virüs lezyonlu annelerin çocukları %50 oranında  enfeksiyonu kapacak olup, bu enfeksiyon %50-80 ölüm ile sonlanabilir. Enfeksiyon doğum esnasında veya 4 saaten fazla süren EMR'de (suların gelmesi hali)  yukarı çıkan enfeksiyon yolu ile bebeğe ulaşır.Yeni doğanda beyin zarı enfeksiyonuna sebep verir ve atlatanların 1/3'ünde kalıcı nörolojik hasarlar oluşabilir.

Enfeksiyon gebeliğin geç döneminde ise veya doğumda mevcut ise bebeği koruma amaçlı mutlak sezeryan yapılmalıdır.

Kuluçka dönemi yaklaşık 6 gündür. Enfeksiyondan  2-3 gün sonra ilk atak ağrı, sızı ile başlar, içi sıvı dolu vesiküllerin patlaması ile bulunduğu yöredeki organları enfekte eder, ülser fazı başlar. Lenf bezlerinde reaksiyoner şişme oluşur. Lezyonar sıklıkla vulva, vajina, serviks (rahim ağzı), dış genital yöre ve anüs çevresinde gözlenir. Lezyonlar kabuklaşana kadar ki dönemde bulaşıcıdır. Lezyonlar genelde tipiktir. Tekrarlayan atakların karakteri aynı olmakla birlikte daha hafiftir.