HSG Filmi

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

Rahim ağzının görülebilmesi için spekulum  adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir sıvıyla silindikten sonra ucunda küçük bir balon bulunan özel bir kateter rahim ağzı kanalına yerleştirilir. Bu kateter yumuşak bir maddeden yapılmış olup, yaklaşık olarak standart tükenmez kalem içi kalınlığındadır.  Rahim ağzı kanalı içine yerleştirilen kateter  yoluyla rahim içine röngen ışınlarını tutma özelliğine sahip bir sıvı verip sıvının ilerleyişi monitörden izlinir, uygun aşamalarda dijital röntgen görüntüleri kaydedilir .

Normal şartlarda inceleme 10 dakikalık bir işlemdir. İnceleme sırasında hamile olunmadığından emin olmak gereklidir. Adetin 6-10. günleri arası tercih edilir. (Adetin başladığı gün 1. gün olarak sayılır).  Ancak hiç adet görmeyenler ile hamile olmadığından kesinlikle emin olunan kişilere herhangi bir zamanda bu inceleme yapılabilir.

Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Var olan bir enfeksiyon yayılabilir. Yeni jenerasyon inceleme sıvıları (non-iyonik iyotlu kontrast maddeler) sayesinde alerji ihtimali çok düşüktür. İyoda karşı alerjisi olduğu bilinen  kişilerde  inceleme iyot içermeyen sıvılar kullanılarak yapılır. Kullandığımız yöntemde kanama, damar tıkanması, rahim delinmesi gibi komplikasyonlar yoktur.

İncelemeden sonra işinize veya rutin gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Ağrı, kanama veya ateş durumlarında doktorunuza başvurunuz. Kontrast maddelerindeki  iyiye yönelik gelişmeler ve görüntüleme yöntemlerindeki  yenilikler, komplikasyon oranlarının neredeyse ortadan kalkmasını sağlamıştır.

Yeni teknik ve kateterlerin geliştirilmiş olması sayesinde ağrısız ve     olabildiğince komplikasyonsuz bir uygulama mümkündür.

Tedavi amacıyla yapılmaz.  Ancak yapılan araştırmalar rahim filmi çekilmesini takip eden aylarda hamile kalma olasılığının arttığını göstermektedir.

Normal jinekolojik muayene olabilen her kadında anesteziye gerek kalmadan yapılabilir bir işlemdir. İşlem öncesi  bir saat önce alınan bir ağrı kesici yeterli olabilir.