Kızlık Zarı Hakkında

Hymen kızlık zarı (bekaret) anlamına gelir. Adını Yunan mitolojisinde bir tanrıçadan almıştır. Kızlık zarı anatomik olarak dış genital organlardan küçük labiumlar  arasında, vajen girişinde veya 1-2cm. kadar içeride yer alan ince bir deri tabakasından ibarettir. Vajen girişini kısmen kapatır ve esnek bir dokudur. İlk ilişkide genelde kolaylıkla yırtılabilir ve bu sırada normalde hafif, çok nadir de normalden fazla bir kanama olabilir. İsteksiz ve hazırlıksız ilişki halinde, zorlamalarda derin yırtıklar ve kanamalar oluşabilir. Kendiliğinden durmayan kanama halinde doktora başvurmakta gecikmemelidir. Tam tersi durumlar da söz konusu olabilir, yani ilişki olmasına rağmen kanama olmayabilir (esnek zarlar) veya ilişki hiç gerçekleşemeyebilir (kalın zarlar). Bu her iki durumda da kanama olmaz.  Kızlık zarlarının büyüklüğe göre ve kişiye özgü yapısal özellikleri vardır. Her kadında kızlık zarı yapısı, esnekliği farklıdır. Normalde doğum öncesi kızlık zarı açıktır, bazen ise hiç açıklık yoktur (imperfore hymen ), ergenlik döneminde adet kanamasının dışarı akamayıp, buna karın ağrılarının eşlik etmesi, açık olmayan kızlık zarını düşündürmelidir. Bu durum kızlık zarına yapılması gereken basit bir kesi ile vajen ve rahimde biriken kanın akışını sağlar ve bu durum bir daha tekrarlamaz.

Kızlık Zarındaki Yapısal Farklılıklar:

Kızlık zarları ortasındaki açıklığın şekline, boyutuna ve kalınlığına göre değerlendirilir. Çok nadir olgularda kızlık zarı ya hiç yoktur veya delik çok büyüktür (ilişkiye müsait zarlar) veya ortasındaki delik yoktur (imperfore himen). Kızlık zarları ortadaki deliğe göre de adlandırılırlar:

Anüler himen (halka şeklinde deliği olan) en sık görülenidir, kişi zorlanmadığı ve istekli olduğu durumlarda kanama olmayabilir.

Septalı himende  arada deliği bölen deriden bantların olması durumudur. Bantın yırtılması halinde kanama olur. Bazen bantın kalın ve deliklerin küçük olması halinde ilişki olmayabilir, cerrahi bir girişim gerekli olabilir.

Semilunar (yarım ay şeklinde) zarlarda vajeni kapatan zar daha kalın olabilir, zorlama halinde derin vajen yırtıkları oluşabilir.

Kriptiform himen, ortadaki açıklık bir elekteki irili ufaklı delikler gibidir. Genelde ilişkide yırtılmaz ve cerrahi müdahale gerekebilir.

İmperfore himen, doğumsal olarak vajen girişini tümüyle kapatan ve hiç deliği olmayan zarlardır ki genç kızlerın adet görmeye başlamasıyla , dışarı akamayıp vajen ve rahim içinde biriken kan pıhtılarının sebebiyet verdiği yoğun karın ağrıları ile teşhis edilebilir. Mutlak cerrahi müdahale gerektirir ve yapılan küçük opersayon sonrası sorun çözülür.

Kızlık Zarı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kızlık zarı herkeste aynı yapıya mı sahiptir?

Hayır, herhesin yapısı farklı olduğu gibi, bazılarında çok nadir de olsa doğuştan hiç olmayabilir. Görsel farklılıkları çeşitlidir.

Kızlık zarı hangi travmalarda yırtılır?

Bazı uzakdoğu sporlarında, bacakların aşırı açıldığı aletli jimnastik hareketlerinde de, çok nadir talihsiz kazalarda, düşmelerde yırtılabilir. Bazı çocuklarda vücutlarını keşfetme fazlarında karşılaşılabilir. Gelişme çağında mastürbasyon esnasında vajen içine girebilen aletlerle de yırtılabilir.

İlk ilişkiden çok korkmalı mıdır? Çok kanar mı?

Kesinlikle hayır. Partnerler arası uyum ve anlayış önemli olduğu kadar konu ile ilgili kişilerin kendilerini bilgilendirmeleri de çok önemlidir. Kızlık zarı tiplerine göre acı hissi ve kanama farklı olabilir. Kadının kendisini ilişkiye hazır hissettiğinde ve yaklaşımdaki hassasiyete dikkat edildiğinde acı duyulmayacağı gibi kanama da fazla olmaz, hatta hiç olmayabilir.Ancak bir çok kez denemeye rağmen ilişki mümkün değilse zaman kaybetmeden bir jinekoloğa başvurmak, psikolojik açıdan da çok önemlidir. Hiç yırtılmayan zarlar ilişkiye müsade etmezler ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Bozulan kızlık zarı kendiliğinden iyileşebilir mi?

Hayır. Bazı hiç yırtılmayabilen kızlık zarları dışında, yırtılan zarlar tekrar kendiliğinden birleşmez ve muayene esnasında yırtılmış olduğu gözlenebilir. Şüphe duyulduğunda uzmana başvurup bilgilenmek en doğru yaklaşımdır. Uzman hekimce yapılan muayenede  kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık zarı onarılabilir mi?

Evet. Uzman kişilerce uygulanabilir bir operasyondur(Himenoplasti). Kişiye ve zar yapısına göre teknikler farklıdır. Her durumda uygulanabilir. Operasyoniki şekilde uygulanabilir. İlki evlenmeden 2-3 gün önce dikiş atılarak yapılan daraltmadır. İkincisi "flep" tekniği ile yapılan vaginadan doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir. İkinci tekniğin süresi daha uzun olup yaklaşık yarım saattir. Flep tekniği evlenmeden 1 yıl önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.
Ayrıca kızlık zarı normalden kalın ve ortasındaki açıklık az olduğu zaman cinsel ilişki çok ağrılı veya hiç olmayabilir. Bu durumda doktor "hymenektomi" adı verilen bir operasyonla kızlık zarını cerrahi olarak keserek ilişkiyi kolaylaştırmak mümkündür.
Korkulacak bir yaklaşım değildir. Sadece kadın doğum uzmanı tarafından yapılabilir.

Hiç ilişki olmadan, kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkün mü?


Nadiren bakirelerde kızlık zarının önüne boşalma olduğu zaman, himen bozulmadan bile gebelik görülebilir. Spermler hareketli olduğu için kızlık zarını geçerek rahme ve tüplere ulaşabilir ve böylece kişi bakire olsa bile bir gebelik gerçekleşebilir. Görüldüğü gibi gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir.