Kolay Doğum Pozisyonları

Ayakta durarak: Doğum kanalının kendine özgü şekli ve bebeğin küçülme göstermeyen özel şekil ve kemik yapısı nedenli, doğumun gerçekleşmesi için, kadının leğen kemiğinin tüm aşamalarında bebeğin başının bazı hareketleri yapması gerekir. Bu aşamalar bebeğin doğum kanalına girişiyle başlar ve birbirini izleyerek tüm doğum eylemi boyunca devam eder. Bu süreçte kasılmalar ve ağrılar esnasında doğal yer çekiminden yararlanılabilir. Ayakta ağrı çeken annenin ağrıları daha az algıladığı, daha az acı duyduğu da bir gerçektir. Ayrıca doğumu da hızlandırabilir. Ayakta sadece durmak yerine yürümek daha da etkili olabilir, bu bebeğin aşağı doğru rotasyon hareketlerinde yarar sağlar. Ayakta ayaklar açık durumda, üst gövde ile bir yerden destek alarak (eşinin boynuna sarılıp) ağrı esnasında kalçaları sağ ve sola sallayarak, tavana asılı kalınır bir halata asılarak veya koltuk altlarından destekle aynı hareket tekrarlanabilir.
Yatak üzerinde yüzüstü dirseklere dayanarak veya bir sandalye üzerine ters pozisyonda oturarak, bacaklar her halde açık, sırta ve bele uygulanan masajlar ile de doğum sürecini kolaylaştırmak mümkün.
Doğum topu üzerinde oturup,sırtı eşe veya sağlam bir duvara yaslamak ve ağrı halinde hafif sağ/sol ve aşağı yukarı hareket etmek de rahatlatıcı olabilir. Bu pozisyonlarda da sırt ağrıları daha az algılanır.

Tüm bu pozisyonlar pelvis (leğen kemiği) eklem hareketleri ile bebeğin dönüşünü ve aşağı doğru hareketini hızlandırır.

Yan pozisyonda yatarak, üstteki ayak dizden kırılarak yana açabilir, elle dizi göğse çekerek, kalça kemikleri rahatlatılabilir. Ayrıca yan yatma  iyi bir dinlenme pozisyonudur, sırt ağrılarını da azaltır.  Bu pozisyon ıkınma fazında da oldukça faydalıdır.
Yan durarak tek ayakla sandelyeye adım atmak ve yana esneme hareketi yapmak da çatıyı esnetmekte yararlı olabilir.
Topun üzerinde dik oturup koltuk altlarından eşin desteğini alarak, hafif zıplama hareti yapılabilir. öylece doğum sancıları daha iyi kontrol altına alınır.
Doğumun ikinci etabında ıkınma fazında, sırt üstü yatarak, dizleri yana açık pozisyonda ıkınmak veya yine dizler açık çömelerek veya destekli çömelme ile (eşin koltuk altlarından desteği ile üst gövdeyi doğrultarak) pelvis çıkışını genişleterek bebeğin aşağıya inişi hızlandırılabilir.