Meme ile İlgili Sorunlar

Göğüslerde Gerginlik ve Acı: Doğum sonrası 2-3 gün içinde sütün gelmeye başlamasıyla göğüsler süt ile dolar ve sertleşir, bazen süt bezeleri oluşur ki buna ağrı da eşlik edebilir. Sıklıkla vücut ısısında artış gözlenir (süt ateşi). Ateşin emzirme sonrası düşmediği hallerde enfeksiyon ekarte edilmelidir. Bazı durumlarda memelerin sütyenle desteği, soğuk uygulama ve ağrı kesici rahatlatıcı olabilir. Memelerin pompa ile boşaltılması da gerekebilir. Genellikle birkaç gün içinde anne emzirmeyi, bebek ise meme başını daha iyi kavramayı öğrendiğinde sorun çözülür.

Meme ucu çatlaklarını önlemede kremler ve meme başlıkları faydalı olabilir. Meme ucu problemlerinde hijen ve el temizliğine özen gösterilmelidir.

 

Mastit: Emzirme süresinde memenin enfekte olma durumudur. Doğum sonrası emziren kadınların %2-24'ünde birkaç hafta ile 1 yıl süresinde gözlenir. Eller enfeksiyon kaynağıdır. Genelde hastane sürecinde veya sonrası ellerden taşınan bakateriler, bebeklerin boğazından annenin süt kanallarına geçer. Meme ucu çatlakları da olaya zemin hazırlar. Meme dokusunda hassasiyet, kızarıklık, dokunmakla ağrı ve yüksek ateş ilk belirtileridir.

Rahatlatmak için soğuk kompres, antibiyotik tedavisi ve ağrı kesiciler fayda sağlar. Genelde 2 gün içinde iyileşme başlar.

Anneler emzirmeye devam etmelidirler, emzirmek bebeğe zararlı değildir. Emzirme aralarında gergin, dolgun göğüsler pompa ile boşaltılmalıdır. Emzirme devam etmez, meme düzenli boşaltılmaz ise abse oluşma riski artar. Meme absesi %11 kadında oluşur. Ultrason tanıda yardımcıdır. Tedavisi de cerrahidir.

 

Sütün Gelmesinin Engellenmesi: Bazı anneler bebeğini emzirmek istemeyebilir, bebek kaybedildiğinden emziremeyebilir veya bebeğin emzirilmesi sakıncalı olabilir. Bu gibi durumlar memede ağrı yapabilir. Memelerin sıkıca sarılması, sıkı sütyen taşımak, meme ucu uyarısından kaçınmak, memeleri buzla soğutmak yeterli gelebilir. Ancak buna rağmen yetersizlik halinde süt kesici ilaçlara baş vurulabilir.