Menopozda Östrojen Kaybının Sonuçları

Vazomotor semptomlar (sıcak basmaları): En sık rastlanan semptomdur, kadınlarn %85'inde görülür. 1-5 yıl içinde kendiliğinden sona erer. Sebebi düşük östrojen düzeyleridir.
Vajinal kanamalar: Menopoz öncesi dönemde sıklaşan anovulasyona bağlı düzensiz kanamalar, bazen ağır uzun süren kanamalara sebep olur.
Osteoporoz (kemik yoğunluğu kaybı): Kemik yoğunluğundaki azalma 30'lu yaşlarda başlayarak menopozla birlikte dramatik bir artış gösterir. Osteoporoz menopoz başlangıcının ilk bir yılı en yoğun dönemini yaşar.

Majör risk faktörleri:

  • Yaş ,
  • Östrojen eksikliği,
  • Durağan hayat tarzı,
  • Sigara,
  • Zayıflık hali sayılabilir.

Kardiovasküler hastalık: 50 yaş üstü kadınların genelde en sık ölüm nedenidir.
Deride değişiklikler: Ciltte incelme, kırışıklık, vajinel epitelde incelme, tahriş ve kaşıntıya sebebiyet verir. Vajinel atrofinin neden olduğu cinsellikte acı, ağrı, libido eksikliği. Meme atrofisi ve artan ovaryan testosteronlar nedenli kıllanmada artış gözlenir. Yaraların geç iyileşmesi. Damarların belirginleşmesi.
İdrar yolu problemleri: Sık sık sistit olma, idrar kaçırma, idrar yollarında daralma ve fonksiyon bozukluğu, cinsel organlarda çekilme ve kuruma.
Ruhsal davranış değişiklikleri: Depresyon, uyarılma ve libido kaybı. Yaşam şeklinde değişiklikler, psikososyal baskılar, zihinsel disfonksiyonlar (unutkanlık) artar.
Psikoendokrin değişiklikler: Baş ağrısı, uyku bozuklukları, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik hali, çarpıntı, kalp ritim bozuklukları.
Vücuttaki görsel değişiklikler: Kilo artışı, yağ dağılımında değişiklikler. Ses kalınlaşması, saç dökülmesi.