Normal Doğum Evreleri

Normal Doğumun ilk basamağı 3 faza ayrılmıştır:

Faz-I (Latent Faz)

Rahmin doğuma hazırlık dönemidir. Düzensiz gelen rahim kasılmaları ile rahim ağzı olgunlaşır, yumuşar. Kasılmalar genelde ağrısızdır. Bir gebenin eyleminin ne zaman başladığına karar vermek bazen güç olabilir, zira eylem haftalar öncesi rahim ağzı yumuşaması ve açılması ile ağrısız da başlayabilir.

Faz- II (Aktif Faz)

Rahim ağzı değişikliklerinin en fazla görüldüğü fazdır. Doğum eyleminin başlamasını gösteren kesin bulgu rahim ağzının 2 cm.'den fazla açılmasıdır. Aktif faz pek çok gebe için rahim ağzı 3-4 cm. iken başlar ve bu faz rahimin tamamen açılmasıyla sonlanır. Aynı zamanda güçlü kasılmaların olduğu süreçtir. Aktif faz rahim ağzının 10cm.'ye kadar açılması ile devam eder (açılma devresi). Bu süreç 12 saatten fazla sürer ve rahim ağzı hemen her bir saat  sonrası 1 cm. açılmaz ise bir anormallik söz konusu olabilir. Atılma dönemi ise, bebeğin doğum kanalından çıktığı devredir. Rahmin tamamen açılması ile başlar ve bebeğin doğumu ile son bulur. İlk doğumlarda 1-2 saat, 2'den sonraki doğumlarda 1-2 dakika ile yarım saat  arasında sürer. İki saatten uzun sürmesi anormal bir durum göstergesi olabilir.

İlk gebelikte çoğu kadın (bunlarda doğum sancıları genellikle yavaş başlar ve kasılmalar kademeli olarak artar) güvenle ilk birkaç saati evinde geçirebilir. Ancak kasılmalar çok güçlü başladıysa -en az 45 saniye süren ve 5 dakikadan daha sık gelen kasılmalar- ve/veya daha önce doğum olmuşsa ilk birkaç saat sancıların tamamı olabilir. Büyük olasılıkla doğumun ilk evresi sancısız geçmiştir ve rahim ağzı bu sürede yeterince genişlemiş olabilir.  Bu duruma  ardışık birkaç kasılmayı saymış olmak yardımcı olacaktır. Kasılmaları doktora bildirirken sıklıkları süreleri ve güçleri konusunda emin olunması gerekir. Doktor kasılma sırasında konuşmakta olan bir kadının sesinden doğumun hangi aşamada olduğunu anlama konusunda yorum yapabilir.  Emin olunamıyorsa mutlaka bir hastaneye gidip kontrol yaptırılmalıdır. Ancak ilk gebelikte doğum eylemi henüz başlamadan, çok erken hastaneye başvurmak hastaların bekleme sınırını zorlayabileceğinden, ancak rahim ağzınız açılmaya yeni başlamışsa ve sularınız gelmiyor ise, bebeğin kalp atımları (NST ile) güzel ise, bu uzun olabilen başlangıç fazını evde geçirmek mümkün olabilir.

Faz -III

Doğumdan hemen sonraki dönemdir. Rahim kasılmaları ile kanamalar azalır, rahim involusyonu (rahmin küçülme) dönemi başlar. Ayrıca hormonel olarak laktasyon (süt gelmesi) uyarılır ve emzirme dönemi başlar.

"Doğum sancıları yaklaşık 4-5 dakikada bir geliyorsa veya sancınız olmadığı halde sularınız geldiyse veya sıradışı bir kanama söz konusu ise mutlak hastanede olmanız gerekir."

Bazen gerçek doğum ağrılarını taklit eden yalancı doğum ağrıları gebe kadını ve eşini telaşlandırır ve hastaneye gitmesine neden olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ağrıların gerçek mi, yalancı mı olduğunu ayırt etmek için muayene gerekir.

Yalancı Doğum Ağrıları:

  • Sıklığı, şiddeti bakımından düzensizdir.
  • Dolaşma, masaj ve istirahatle geçebilir.
  • Ağrı bel, kasık ve karında hissedilir.
  • Rahim ucunda yumuşama ve açılmaya neden olmaz.

 Gerçek Doğum Ağrıları:

  • Sabit aralıklarla düzenli gelir.
  • Her durumda devam eder, geçmez.
  • Ağrı bel, kasık ve karında her noktada aynı hissedilir.
  • Rahim ağzı etkilidir,yumuşama ve açılmaya neden olur.