Obezite (Şişmanlık) ve Gebelik

Gebeliği olumsuz etkileyen, anne ve bebek komlikasyonlarında artışa sebebiyet veren durumlardan biridir obesite. Kilolu gebeliğe başlamak veya gebelik esnasında normalin üzerinde kilo almak anne ve bebek sağlığını tehlikeye atar. Gebeliğe özgü yoğun egzersiz yapamama, kilo almaya yatkınlık ve dengesiz, gereğinden fazla beslenme, sorunları tetikler. Bunun yanında metabolik hastalıklar, hipotiroidi, polikistik over hastalığı, gizli şeker ve genetik yatkınlık , gebelikte kilo kontrolünü sağlamayı güçleştirir.

Obesite, tüm dünyada geçerli olan Body Mass İndex (MBI) değerine göre hesaplanır. BMI değeri, ağırlığın boyun metrekaresine bölünmesiyle elde edilebilir (kg/m2). Örneğin 160 cm boyunda ve 65 kilo ağırlığında bir kadının BMI değeri 65/(1.6×1.6) formülüyle hesaplanır yani 25.3 dür. Bir kadının gebelik sırasında doğuma kadar toplam alması gereken kilo miktarı da buna göre hesaplanabilir.

- BMI değeri 20'nin altında olan yani zayıf kadınlar için gebelikte toplam alınması önerilen kilo: 12.6 - 28 kilogram arasındadır.

- BMI değeri 20-25 arasında olan yani normal kilolu kadınlar için gebelikte toplam alınması önerilen kilo: 11.5 - 16 kilogram arasında

- BMI değeri 26-29 arasında olan yani kilolu kadınlar için gebelikte alınması önerilen toplam kilo: 7 - 11.5 kilogram arasında

- BMI değeri 30 veya dafa fazla yani aşırı kilolu (obez) olan kadınlar için gebelik sırasında alınması önerilen toplam kilo: en fazla 7 kilogram şeklindedir.

 

Gebelikte Fazla Kilolu Kadınları Bekleyen Riskler:

  • Obez anne adaylarında gebelik sırasında yüksek tansiyon ve diabet (şeker hastalığı) görülme riski daha fazladır.
  • Obesite düşük ve erken doğum riskini arttırır
  • Kilolu gebelerin gebelik takibi güçleşir, tanı yöntemleri olarak kullanılan ulrasonda, kalın karın yağı nedenli bebeği görüntülemek ve bazı hayati tanıları koyabilmek güçleşir.
  • Genetik tanı amaçlı yapılacak araştırmalarda komplikasyon artar (Amniyosentez)
  • Daha sık idrar yolu enfeksiyonlarına rastlanır
  • Spina bifida(sırtta açıklık) gibi nöral tüp defektlerine daha sık rastlanır
  • Obez anne adaylarınında, şeker hastalığına yatkınlık nedenli daha sık iri bebeklere (Makrosomi) rastlanır ve bu bebekler ileri yaşlarda da obesiteye yatkındırlar.
  • Aşırı kilolu bayanlarda doğum komplikasyonları daha sıktır, omuz takılması, sezeryan sonrası yara iyileşmesi, travmatik vajinal doğumlar gibi...
  • Bebeklerin travmatik doğumlara veya erken doğuma bağlı nedenlerden yoğun bakım ihtiyacı artar

Obesitenin tüm bu yan etkilerinden korunmak, sağlıklı bir gebelik süreci ve doğum geçirmek isteyen anne adayları, gebelik planlandıkları gibi, sağlıklı beslenmenin ve varsa fazla kilolarında kurtulmanın çarelerine bakmalıdırlar.