Servikal (rahim ağzı) Problemler

Serviks (rahim ağzı), rahim içi ve vajen arasındaki bağlantıyı sağlayan, rahimin vajene uzanan bir parçasıdır. Yaklaşık uzunluğu 3-4cm.dir. Sıvı(mukus) salgılayan bir  doku ile kaplı olan servikal kanaldan oluşur. Salgılanan mukus infertil bulgularda önemlidir. Servikal mukus salgısı adetin dönemine göre farklı özelliktedir. Kimi zaman koyu kıvamlı ve sümüksü, kimi zaman da daha sulu ve daha bol miktardadır. Salgılanan mukusun miktarı östrojen ve progesteronun etkisiyle siklik değişiklikler gösterir. Yumurtlama zamanı spermlerin geçirgenliğini arttırıcı özellikte (%85-95'i sudur) daha akışken iken ,yumurtlama sonrası koyu kıvamlıdır. Yumurtlama döneminde, rahim ağzı salgısı sadece spermlerin serbestçe geçişine izin verir. Diğer tüm zamanlarda hormonal uyarılara bağlı değişiklikler nedeniyle rahim ağzı salgısının yapısı ve kıvamı spermin serbest geçişine uygun değildir.

Mukusun görevleri:

Ovulasyon dönemindeki mukus miktarındaki artış spermleri vajen asiditesinden (pH 3.5-4.0) pH düzeyini arttırarak (pH >6) korur.
Ovullasyon günlerinde spermlerin geçirgenliğini arttıran ideal bir ortam sağlar. Yumurtlama dönemi dışında geçirgenliği engeller.
Mukus spermler için selektif filtrasyon (seçici bariyer) görevi yapmaktadır. Bu bariyerden güçlü ve ileri hareketli spermler geçebilir.
İlişki sonrası servikal kanala ulaşan spermlerin canlılığının devamını sağlar. Kanal içindeki kıvrımlarda saatlerce canlı kalabilirler (reserv yeridir).
İç genital organları vajen içi bakterilerden enfeksiyona karşı korur.

Servikal faktör kısırlığı nasıl etkiler?

Vajenden yukarıya çıkan enfeksiyonlar (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar), servisitler (rahim ağzı yaraları), vajen pH düzeyindeki veya hormonel değişiklikler,mukus kalitesindeki değişiklikler, ilişki sonrası kanamalar ve rahim ağzının anatomik bozuklukları(tıkanıklık/ stenoz veya servikal yetmezlik) gibi sorunlar nedeniyle spermlerin rahim içine geçişi engellenmekte bu şekilde kısırlık ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon tedavisi veya hormonell tedavi sonrası devam eden kısırlık problemlerinde ilk çözüm serviksi aşarak spermleri rahim içine salma yöntemidir. İntrauterin inseminasyon olarak adlandırılan (IUI) yönteminde gebelik oranları (%9-20) yaşa, diğer kısırlık nedenlerine, kısırlık süresine ve kullanılan metoda göre değişir.