Siğiller (HPV Enfeksiyonları)

Human papillomavirüs, 16-25 yaş arası kadınlarda sık gözlenir. Özellikle cinsel yolla ve cilt teması ile yayılma gösterir. En sık ortaya çıkış şekli genital siğillerdir (condyloma accuminata). 100'den fazla tipi mevcut olmasına rağmen, bunlardan yaklaşık 12 tanesi genital siğile sebebiyet verir. Bunlardan en sık gözleneni tip6 ve 11'dir. Birkaçının ise rahim ağzı kanseri ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır (Tip 16,18,31,33,35...en sık gözlenenler). Bu tipler rahim ağzını kaplayan hücre tabakasında yerleşerek, hücrelerin hızla kontrolsüz çoğalmasına ve hücresel değişime (Displazi) yol açarlar. Bu değişimler yaşam standartlarına , seksüel alışkanlıklara, sigara kullanımına, yaşa bağlı olarak hızlı veya yavaş seyredebilir. HPV ile enfekte kadınların partnerlerinde %50 gözle görülebilen lezyon %25'inde de subklinik geçirilmiş enfeksiyon hikayesi vardır. Enfekte hastaların yaklaşık %30'u klinik semptom geliştirir. Virüs kolayca yayılır. Kuluçka dönemi 1-6 ay arasında değişir.

Bunlar tüm dış ve iç genital bölgede, ağız içinde büyüyen küçük et beni gibi, bazen de üzüm salkımı veya karnabahar gibi koyu renkli, kısa sürede yayılabilen kitlelerdir. Dış yüzeyde yakalandığında mutlak vajen içi, ağız ve anüs bölgesi de birlikte değerlendirilmelidir. Bu durumda hastanın partneri de uyarılmalı, ürolojik muayene istenmelidir. Ayrıca vajen tutulumu olmasa dahi vajinel Pap-Smear testi ve aynı zamanda HPV-Tiplemesi tarama testi yapılmalıdır. Uzun kuluçka dönemini göz önüne alırsak, hastayı sık aralarla tarama testlerine tabi tutarak takibe almak gerekir.

Küçük, komplike olmamış siğillerin tedavisi topikal ajanlarla (krem/losyon) yapılabilir. Bunlar gebelikte kullanılmaz. Lezyon devam eder ve tekrarlarsa, dondurma (kriyo), yakma, lazer veya cerrahi müdahale gibi uygulamalar söz konusu olabilir. Tekrarlama riski %25-%100'e kadar değişen oranlardadır.

Gebelikte ortaya çıkan lezyonlar kısa sürede hızla büyüyerek vajeni daraltacak boyutlara ulaşabilirler. Bu durum bebeğin kontaminasyonu açısından normal doğuma uygun değildir. Doğum kanalından geçerken kontamine olmuş bebeklerin ses tellerinde papillom denilen kitlelerin oluşmasına yol açabilir.

HPV enfeksiyonu kronik seyreder. Kesin tedavisi yoktur. Lezyonlar ortadan kalksa da, hücre içinde yerleşen virüs bulaşıcı özelliğini korur. Bu nedenle korunmak ve yaşam tarzı seçimi önemlidir.

Son yıllarda gündeme gelen HPV virüsüne karşı aşılanma, sadece rahim ağzı kanseri bulgularında rastlanan 4 tipini kapsar. Aşıların etkinliği daha önce virüsle teması olmamış, 11-26 yaş arası ve daha önce cinsellik yaşamayanlarda daha etilidir. Gebelikte aşı uygulaması önerilmez, ancak lohusalıkta sakıncası yoktur.