Tüplerle ilgili Problemler

Kadında rahmin sağında ve solunda yer alan, yaklaşık 15cm kadar uzunluğu olan iki adet , yumurtalıklar ile rahim arasındaki bağlantıyı sağlayan anatomik yapılardır. Fallop tüplerinin  fonksiyonu sırasıyla ilişki sonrasında, spermin geçişini sağlamak, yumurtayı yakalamak, sperm ile yumurtanın sağlıklı döllenmesi için uygun bir ortam oluşturmak ve daha sonra döllenen yumurtayı rahim içine taşır. Tüpler boyunca olan ilerleyişte yumurtalar tüp içindeki salgılarla beslenir.

Yaklaşık olarak kısırlığın %20'sini tubal faktöre bağlamak mümkündür. Tubal faktöre bağlı kısırlık nedenleri geçirilmiş enfeksiyonlar (clamidya; gonore; tuberkülöz), endometriozis; geçirilmiş ameliyatlar (apendisit; sezeryan; yumurtalık kisti;dış gebelik) rahim içi araç sonrası olası enfeksiyonlardır. Acil, rüptüre apandisit ameliyatlarını takiben gelişen tubal faktör kaynaklı kısırlık yaklaşık 5 kat kadardır.

Tubal faktörün değerlendirilmesi, kısırlık şikayeti ile gelen her hastaya yapılması esastır. Bu histerosalpingografi (HSG); SİS (Sonohisterografi) veya laparoskopik yollarla olabilir. En yaygın kullanılan ve tubalarla birlikte rahim içi boşluğunun da değerlendirilmesini sağlayan yine HSG'dir. HSG'de işlemi sonrasında 4-6 ay içinde spontan gebelikler de gözlenir.

Laproskopi eşliğinde yapılan kromopertubasyon (metilen mavisi ile tüp geçirgenliğne bakmak) ile de tüpler değerlendirilebilir, fakat rahim içini değerlendirmek mümkün değildir. Ayrıca HSG ile rahimin doğumsal anomalilerini de ekarte etmek mümkündür. Tüplerin Laparoskopi ile tüplerin çevre dokularla olabilecek yapışıklığını tespit etmek ve aynı seansta tedavi etmek de mümkündür. Yani HSG ve laparoskopinin kısırlık tanısındaki yerleri ayrıdır. Herikisi birbirini tamamlayıcı girişimlerdir.